Yunanistan

with Yorum yapılmamış

Tır şoförleri, Yunanistan başta olmak üzere Schengen bölgesine girmek ya da geçmek üzere mal götürmek/getirmek için şoför vizesine ihtiyaç duymaktadırlar. Gaziantep ve Ankara’ da bulunan vize başvuru merkezlerinden 90 güne kadar olan Schengen vize başvurularını yapmaktayız. Polonya’ da bulunan bir firma üzerinden gelen davetiye doğrultusunda alabileceğiniz Yunanistan Şoför Vizesi için hazırlanması gereken belgeler, başvurunuz ile ilgili önemli notlar aşağıdaki gibidir.


 1. Tam ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu tarafımızca doldurulmaktadır.
 2. Geçerli pasaport aslı (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan)
 3. Son 6 ay içinde çekilmiş ve daha önce kullanılmamış 35 x 45 mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Ehliyet fotokopisi (Yeni tip ehliyet ya da uluslararası ehliyet)
 5. T.C. Nüfus cüzdan fotokopisi (Yabancı uyruklu olmanız halinde geçerli oturum kartınızın fotokopisi)
 6. Tam tekmil vukuatlı nüfus kaydı (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 7. İkametgah belgesi (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 8. Mesleki yeterlilik değerlendirmesi belgesi
 9. Psikoteknik Değerlendirme Belgesi
 10. Şoförün SRC3, SRC4 belgelerinin fotokopileri
 11. Edevletten çıkarılmış, barkodlu Pasaport Protokol Belgesi
 12. Edevletten barkodlu, yurda giriş-çıkış belgesi
 13. Edevletten barkodlu adli sicil kaydı belgesi
Mesleki Belgeler
 1. Polonya’ daki şirketten nakliye için gönderilmiş davetiye (firmanın antetli kağıdına kaşe ve imzalı olarak hazırlanmalıdır, mail ile gelen belge kabul edilir)
 2. Yol Planı belgesi (şoförün giriş yapacağı Schengen ülkeleri kronolojik olarak belirtilmelidir) tarafımızca hazırlanmaktadır.
 3. İş yerine ait Garanti Yazısı (Şoförün şirketin çalışanı olduğunu, masraflarının şirketçe karşılanacağını ve iş bitiminde yurda dönüşünü garanti eder şekilde hazırlanmış Almanca dilekçe) tarafımızca hazırlanmaktadır.
 4. Şoförün Çalışma belgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 5. Şoför ve iş yeri arasında düzenlenmiş olan iş sözleşmesi/kontratının bir kopyası (belge üzerinde hem iş yerinin kaşe ve imzası hem de şoförün bir imzaı olmalıdır)
 6. Şoforün barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 7. Şoförün SGK işe giriş bildirgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 8. Şoförün son 3 aylık, şirketten kaşe ve imzalı maaş bordrosu
 9. Şoförün son 3 aylık, bankadan kaşe ve imzalı banka hesap özeti ve banka imza sirküleri
 10. İş yerine ait Oda sicil kayıt sureti ve Faaliyet belgesi (evrağın odadan alınma tarihi 6 aydan eski olmamalıdır, kaşe ve imzalı, orjinali sunulmalıdır)
 11. İş yerine ait Ortaklık Teyit Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi kopyaları
 12. İş yerine son son yılın matrahı görünen Vergi Levhası
 13. İş yerine ait imza sirküleri fototokopisi
 14. İş yerine ait, şoförün masraflarını karşılamaya yeter, son 3 aylık, bankadan kaşe ve imzalı banka hesap özeti ve bankanın imza sirküleri fotokopisi
 15. İş yerinini üyesi olması halinde UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) üyelik belgesi fotokopisi
 16. İş yerine ait Şoför listesi (firmadan kaşe ve imzalı, antetli kağıt)
 17. Yurtdışına çıkacak tıra ait ruhsat fotokopisi, Muayene Raporu (güncel tarihli) ve Yeşil Kartı
 18. Schengen bölgesine gidecek kamyonun CMR Belgesi
 19. Schengen bölgesine gidecek kamyonun ATR Belgesi
 20. Schengen bölgesine gidecek kamyonun Transit Refakat Belgesi ve Transit Kalem Belgesi
 21. C2 Taşıt Belgesi ve C2 Yetki Belgesi
 22. Taşınan ürünlerin faturaları ve belgeleri (Gümrük Beyannamesi ve çeki listesi)

 • Şoförün; T.C. Kimlik kartı, Ehliyeti, Mesleki yeterlilik değerlendirmesi belgesi, Psikoteknik Değerlendirme Belgesi, SRC3, SRC4 belgeleri asılları başvuru aşamasında mutlaka yanında olmalıdır.
 • Randevudan 1-2 gün öncesinde bankadan alınmalıdır ve son 4 gün içinde mutlaka banka hesap özetinde hareket olmalıdır. Hem şoföre hem de firmaya ait son 3 aylık banka hesap özetlerinin ve imza sirkülerinin sunulması zorunludur.
 • Eksik evrakla başvuru yapmak vize sonuçlanma süresinin uzamasına ya da olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.
 • Vize başvurusunun sonuçlanması dönem dönem değişiklik göstermektedir. Talep edilen süre 15 günden yakın ve 90 günden fazla olmamalıdır. Acil durum olması durumunda dilekçe ile mutlaka belirtilmeli, destekliyici belgeler sunulmalıdır.
 • Toplam seyahat süresi en fazla 90 gün olabilir, başvuru sahibi uzun dönem (1,2,…,5 yıl gibi) vizeye sahip olsa dahi schengen bölgesinde 90 günden fazla olamaz. Sonraki süreçlerde vize başvurularınızda sorun yaşamamak için bu kurala mutlaka uyulmalıdır.
 • Şirket ve şoför tarafından yazılan dilekçede gidiş amacı ve şirketin sponsorluğu eksiksiz ve doğru bir biçimde belirtilmelidir. Tarafımızca hazırlanan bu dilekçede, uzun dönem Yunanistan şoför vizesi alabilmek için bütün detayları belirtmekteyiz.
 • Yukarıdaki evraklar haricinde hazırlanması gereken ek/diğer evraklar (seyahat sigortası gibi) vardır. Başvurunuzu eksiksiz ve doğru yapabilmek, başvuru süresince danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Telefon numaramız 0342 215 4577

Yunanistan vize başvurularında bölge ayrımı vardır. Başvuru sahibinin ikamet ettiği şehirlere göre, vize başvurusunda bulunacağınız şehir değişiklik göstermektedir. Lütfen aşağıdaki şehirlere dikkat ederek başvurunuzu yapınız.

Ankara veya Gaziantep’ ten:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı,
Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat

İstanbul’ dan:

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak

İzmir, Bodrum, Antalya veya Marmaris’ten:

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak

Edirne’ den:

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli


Önemli: İkamet ettiğiniz şehir ve çalıştığınız iş yerinin başka şehirler olması durumunda ikamet ettiğiniz şehirden balşvuru yapmanız gerekmektedir. İş yerinden aldığınız belge de başka şehirde çalıştığınız mutlaka belirtilmelidir.