Slovenya

with Yorum yapılmamış

Tır şoförleri, Polonya başta olmak üzere Schengen bölgesine girmek ya da geçmek üzere mal götürmek/getirmek için şoför vizesine ihtiyaç duymaktadırlar. Gaziantep ve Ankara’ da bulunan vize başvuru merkezlerinden 90 güne kadar olan Schengen vize başvurularını yapmaktayız. Polonya’ da bulunan bir firma üzerinden gelen davetiye doğrultusunda alabileceğiniz Slovenya Şoför Vizesi için hazırlanması gereken belgeler, başvurunuz ile ilgili önemli notlar aşağıdaki gibidir.


 1. Tam ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu tarafımızca doldurulmaktadır.
 2. Geçerli pasaport aslı (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan)
 3. Son 6 ay içinde çekilmiş ve daha önce kullanılmamış 35 x 45 mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Şoförün ulusal veya uluslararası sürücü belgesi
 5. Tam tekmil vukuatlı nüfus kaydı (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 6. İkametgah belgesi (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
Mesleki Belgeler
 1. Slovenya’dan gönderilmiş, faaliyetleri belirten davetiye. Başvuru sahibinin adına düzenlenmiş ve belediyeden onaylı Garanti Mektubu
 2. İş yerine ait Garanti Yazısı (Şoförün şirketin çalışanı olduğunu, masraflarının şirketçe karşılanacağını ve iş bitiminde yurda dönüşünü garanti eder şekilde hazırlanmış Almanca dilekçe) tarafımızca hazırlanmaktadır.
 3. Çalışma belgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 4. Şoforün barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 5. Şoförün SGK işe giriş bildirgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 6. Şoförün son 3 aylık maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı)
 7. İş yerine ait Oda sicil kayıt sureti ve Faaliyet belgesi (evrağın odadan alınma tarihi 6 aydan eski olmamalıdır, kaşe ve imzalı)
 8. İş yerinini üyesi olması halinde UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) tarafından verilen garanti mektubu aslı
 9. İş yerine ait Şoför listesi (firmadan kaşe ve imzalı, antetli kağıt)
 10. Schengen bölgesine gidecek kamyonun CMR Belgesi
 11. C2 Taşıt Belgesi ve C2 Yetki Belgesi

 • Şirkete ait banka hesap özeti istenmemektedir. Eğer isterseniz şoföre ait maaş hesap özeti ve şirketin banka hesap özetini kaşe ve imzalı olarak, son 3 aylık sunabilirsiniz.
 • Eksik evrakla başvuru yapmak vize sonuçlanma süresinin uzamasına ya da olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.
 • Vize başvurusunun sonuçlanması dönem dönem değişiklik göstermektedir. Talep edilen süre 15 günden yakın ve 90 günden fazla olmamalıdır. Acil durum olması durumunda dilekçe ile mutlaka belirtilmeli, destekliyici belgeler sunulmalıdır.
 • Toplam seyahat süresi en fazla 90 gün olabilir, başvuru sahibi uzun dönem (1,2,…,5 yıl gibi) vizeye sahip olsa dahi schengen bölgesinde 90 günden fazla olamaz. Sonraki süreçlerde vize başvurularınızda sorun yaşamamak için bu kurala mutlaka uyulmalıdır.
 • Şirket ve şoför tarafından yazılan dilekçede gidiş amacı ve şirketin sponsorluğu eksiksiz ve doğru bir biçimde belirtilmelidir. Tarafımızca hazırlanan bu dilekçede, uzun dönem Slovenya şoför vizesi alabilmek için bütün detayları belirtmekteyiz. Ayrıca Türkçe dilinde bu dilekçe kabul edilmemektedir.
 • Yukarıdaki evraklar haricinde hazırlanması gereken ek/diğer evraklar (seyahat sigortası gibi) vardır. Başvurunuzu eksiksiz ve doğru yapabilmek, başvuru süresince danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Telefon numaramız 0342 215 4577