İtalya

with Yorum yapılmamış

Tır şoförleri, Schengen bölgesine girmek ya da geçmek üzere mal götürmek/getirmek için şoför vizesine ihtiyaç duymaktadırlar. Gaziantep ve Ankara’ da bulunan vize başvuru merkezlerinden 90 güne kadar olan Schengen vize başvurularını yapmaktayız. İtalya’ da bulunan bir firma üzerinden gelen davetiye doğrultusunda alabileceğiniz İtalya Şoför Vizesi için hazırlanması gereken belgeler aşağıdaki gibidir.


 1. Tam ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu tarafımızca doldurulmaktadır.
 2. Geçerli pasaport aslı (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan)
 3. Son 6 ay içinde çekilmiş ve daha önce kullanılmamış 35 x 45 mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Sürücünün ulusal veya uluslarası sürücü belgesi fotokopisi
 5. Nüfus cüzdan fotokopisi (eğer yabancı uyruklu ise oturum kartı fotokopisi)
 6. Tam tekmil vukuatlı nüfus kaydı (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılması zorunludur)
 7. Tarihçeli İkametgah belgesi (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılması zorunludur)
 8. Edevletten çıkarılmış Güncel Sabıka Kaydı belgesi (eğer şöförün sabıka kaydında kaydı varsa, mahkeme kararını sunmak durumundadır)
 9. Pasaport Protokol Belgesi (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
Mesleki Belgeler
 1. İtalya’ da bulunan şirketten şirketin yasal temsilcisi tarafından imzalanmış, davet sebebinin ve kalış sürelerinin belirtildiği davet mektubu. Şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve İtalya’ da bulunan şirketin Oda kayıt belgesi (Visura camerale) eklenmelidir.
 2. İş yerine ait Garanti Yazısı (Şoförün şirketin çalışanı olduğunu, masraflarının şirketçe karşılanacağını ve iş bitiminde yurda dönüşünü garanti eder şekilde hazırlanmış Almanca dilekçe) tarafımızca hazırlanmaktadır.
 3. Çalışma belgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 4. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 5. SGK işe giriş bildirgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 6. Son 3 aylık maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı)
 7. Son 6 aylık maaş hesabı banka hesap özeti (bankadan kaşe ve imzalı ) (maaşını elden alıyorsa çalışma belgesinde maaşını elden aldığı belirtilmelidir.)
 8. İş yerine ait Vergi levhası fotokopisi, en son yıl matrahı görünmelidir
 9. İş yerine ait İmza sirküleri fotokopisi
 10. İş yerine ait Oda sicil kayıt sureti ve Faaliyet belgesi (evrağın odadan alınma tarihi 6 aydan eski olmamalıdır, kaşe ve imzalı olmalıdır, aslı sunulmalıdır)
 11. İş yerine ait Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 12. İş yerine Son 6 aylık aktif banka hesap özetleri (bankadan kaşe ve imzalı)
 13. Şirketin üye olması halinde UND (Uluslarası Nakliyeciler Derneği) veya UKAT tarafından verilen teminat yazısı
 14. İş yerine ait Şoför listesi (firmadan kaşe ve imzalı, antetli kağıt)
 15. Schengen bölgesine gidecek kamyonun ruhsat fotokopisi
 16. CMR formu üzerine düzenlenmiş uluslarası nakliye sertifikaları
 17. C2/L2 belgesi (ihracat izni)
 18. Vizesi olan biriyle seyahat ediliyorsa seyahat edilen kişinin geçerli pasaport ve vizesinin fotokopisi.

 • Başvuru sahibi çalıştığı şirket dışında başka bir şirket için hizmet sağlayacak işe:
  • İki şirket arasında noter huzurunda imzalanmış sözleşme,
  • Şoförün çalıştığı şirketin Ticari belgeleri (imza sirküleri, Oda kayıt belgeleri, vergi lehvası vs.)
 • Şirkete ait banka hesap özetinde son 5 gün içerisinde işlem olan ve sponsorluk için yeterli miktar bulunmalıdır.
 • Eğer ilk Schengen vize başvurunuz ise, başvurunuzu yaptıktan sonra Ankara İtalya Büyükelçiliğine mülakata gitmeniz gerekmektedir. İstanbul ve İzmir’ den yapılan başvurularda mülakat zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Eksik evrakla başvuru yapmak vize sonuçlanma süresinin uzamasına ya da olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.
 • Vize başvurusunun sonuçlanması dönem dönem değişiklik göstermektedir. Talep edilen süre 15 günden yakın ve 90 günden fazla olmamalıdır. Acil durum olması durumunda dilekçe ile mutlaka belirtilmelidir.
 • Toplam seyahat süresi en fazla 90 gün olabilir, başvuru sahibi uzun dönem (1,2,…,5 yıl gibi) vizeye sahip olsa dahi schengen bölgesinde 90 günden fazla olamaz. Sonraki süreçlerde vize başvurularınızda sorun yaşamamak için bu kurala mutlaka uyulmalıdır.
 • Şirket ve şoför tarafından yazılan dilekçede gidiş amacı ve şirketin sponsorluğu eksiksiz ve doğru bir biçimde belirtilmelidir. Tarafımızca hazırlanan bu dilekçede, uzun dönem İtalya şoför vizesi alabilmek için bütün detayları belirtmekteyiz. Ayrıca Türkçe dilinde bu dilekçe kabul edilmemektedir.
 • Yukarıdaki evraklar haricinde hazırlanması gereken ek/diğer evraklar (seyahat sigortası gibi) vardır. Başvurunuzu eksiksiz ve doğru yapabilmek, başvuru süresince danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Telefon numaramız 0342 215 4577

İtalya vize başvurularında bölge ayrımı vardır. Başvuru sahibinin ikamet ettiği şehirlere göre, vize başvurusunda bulunacağınız şehir değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki haritanın gri şehirlerinden birinde ikamet ediyorsanız İstanbul; Sarı şehirlerinden birinde ikamet ediyorsanız Ankara, turuncu şehirlerinden birinde ikamet ediyorsanız İzmir ya da Antalya ve yeşil şehirlerinden birinde ikamet ediyorsanız Gaziantep üzerinden başvuru yapmanız zorunludur.

Ankara’ dan:

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir.

Gaziantep’ ten:

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

İzmir’ den:

İzmir, Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak.