Belçika

with Yorum yapılmamış

Tır şoförleri, Belçika başta olmak üzere Schengen bölgesine girmek ya da geçmek üzere mal götürmek/getirmek için şoför vizesine ihtiyaç duymaktadırlar. Gaziantep ve Ankara’ da bulunan vize başvuru merkezlerinden 90 güne kadar olan Schengen vize başvurularını yapmaktayız. Polonya’ da bulunan bir firma üzerinden gelen davetiye doğrultusunda alabileceğiniz Belçika Şoför Vizesi için hazırlanması gereken belgeler, başvurunuz ile ilgili önemli notlar aşağıdaki gibidir.


 1. Tam ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu tarafımızca doldurulmaktadır.
 2. Geçerli pasaport aslı (son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, Schengen alanını terk etmeyi düşündüğünüz tarihten itibaren en az 90 gün daha geçerli olan)
 3. Son 6 ay içinde çekilmiş ve daha önce kullanılmamış 35 x 45 mm boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Uluslararası sürücü belgesi kopyası (Yeni tip ehliyet ya da uluslararası ehliyet)
 5. T.C. Nüfus cüzdan fotokopisi (Yabancı uyruklu olmanız halinde geçerli oturum kartınızın fotokopisi)
 6. Tam tekmil vukuatlı nüfus kaydı (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 7. İkametgah belgesi (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
Mesleki Belgeler
 1. Belçika’ daki kurumdan ya da firmadan nakliye için gönderilmiş davetiye (firmanın antetli kağıdına kaşe ve imzalı olarak hazırlanmalıdır, mail ile gelen belge kabul edilir)
 2. İş yerine ait Garanti Yazısı (Şoförün şirketin çalışanı olduğunu, masraflarının şirketçe karşılanacağını ve iş bitiminde yurda dönüşünü garanti eder şekilde hazırlanmış Belçika dillerinden biri ya da İngilizce dilekçe) tarafımızca hazırlanmaktadır.
 3. Şoförün Çalışma belgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 4. Şoforün barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü (E-Devletten Barkodlu olarak çıkarılabilir)
 5. Şoförün SGK işe giriş bildirgesi (firmadan kaşe ve imzalı)
 6. Şoförün son 3 aylık, şirketten kaşe ve imzalı maaş bordrosu
 7. Şoförün son 3 aylık, bankadan kaşe ve imzalı banka hesap özeti ve banka imza sirküleri
 8. İş yerine ait Oda sicil kayıt sureti ve Faaliyet belgesi (evrağın odadan alınma tarihi 6 aydan eski olmamalıdır, kaşe ve imzalı, orjinali sunulmalıdır)
 9. İş yerine ait Ticaret Sicil Gazetesi kopyası
 10. İş yerine son son yılın matrahı görünen Vergi Levhası
 11. İş yerine ait imza sirküleri fototokopisi
 12. Şirketin üyesi olması halinde UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) tarafından verilen teminat yazısı aslı ve fotokopisi
 13. İş yerine ait Şoför listesi (firmadan kaşe ve imzalı, antetli kağıt)
 14. CMR (Uluslararası Karayolu Mal Taşımacılığı) belgesinin aslı ve fotokopisi
 15. C2 belgesi (İhracat izni) aslı ve fotokopisi
 16. Taşınan ürünlerin faturaları ve belgeleri (opsiyonel)

 • Eksik evrakla başvuru yapmak vize sonuçlanma süresinin uzamasına ya da olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.
 • Vize başvurusunun sonuçlanması dönem dönem değişiklik göstermektedir. Talep edilen süre 15 günden yakın ve 90 günden fazla olmamalıdır. Acil durum olması durumunda dilekçe ile mutlaka belirtilmeli, destekliyici belgeler sunulmalıdır.
 • Toplam seyahat süresi en fazla 90 gün olabilir, başvuru sahibi uzun dönem (1,2,…,5 yıl gibi) vizeye sahip olsa dahi schengen bölgesinde 90 günden fazla olamaz. Sonraki süreçlerde vize başvurularınızda sorun yaşamamak için bu kurala mutlaka uyulmalıdır.
 • Şirket ve şoför tarafından yazılan dilekçede gidiş amacı ve şirketin sponsorluğu eksiksiz ve doğru bir biçimde belirtilmelidir. Tarafımızca hazırlanan bu dilekçede, uzun dönem Belçika şoför vizesi alabilmek için bütün detayları belirtmekteyiz.
 • Yukarıdaki evraklar haricinde hazırlanması gereken ek/diğer evraklar (seyahat sigortası gibi) vardır. Başvurunuzu eksiksiz ve doğru yapabilmek, başvuru süresince danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Telefon numaramız 0342 215 4577